SRP06121P
SRP06121P
Part Number: SRP06121P
Product Classification: Heat Tape, Heat Blankets and Heaters
Manufacturer: BriskHeat
Description: SRL / SRP SILICONE RUBBER HEATIN
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Wire Gauge -
  • Shape Rectangular
  • Color Orange
  • Diameter -
  • Material - Insulation -
  • Voltage 120V
  • Termination Wire Leads
  • Approval Agency CE, CSA, cURus
  • Material Silicone Rubber
  • Length - Lead Wire -
  • Length 12.000" (304.80mm)
  • Thickness 0.189" (4.80mm)
  • Power (Watts) 90 W
  • Width 6.000" (152.40mm)
  • Attachment Method Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
  • Features Leads Potted, User Selectable Voltage
  • Temperature Rating 450°F (232°C)
  • Type Heat Blanket
  • Watt Density @ 12V 1.25 W/in²