SRL12121
SRL12121
Part Number: SRL12121
Product Classification: Heat Tape, Heat Blankets and Heaters
Manufacturer: BriskHeat
Description: SRL / SRP SILICONE RUBBER HEATIN
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Wire Gauge -
  • Color Orange
  • Diameter -
  • Material - Insulation -
  • Voltage 120V
  • Shape Square
  • Termination Wire Leads
  • Approval Agency CE, CSA, cURus
  • Material Silicone Rubber
  • Length - Lead Wire -
  • Length 12.000" (304.80mm)
  • Thickness 0.189" (4.80mm)
  • Power (Watts) 360 W
  • Width 12.000" (304.80mm)
  • Attachment Method No Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
  • Watt Density @ 12V 2.5 W/in²
  • Features Leads Potted, User Selectable Voltage
  • Temperature Rating 450°F (232°C)