SPS5161X
SPS5161X
Part Number: SPS5161X
Product Classification: Power Supplies (Test, Bench)
Manufacturer: Siglent Technologies NA, Inc.
Description: 160V/7.5A/360W,SINGLE CHANNEL SW
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Outputs 1
  • Weight -
  • Display Type LCD
  • Current - Output 7.5A
  • Type Bench (AC to DC)
  • Number of Characters -
  • Ripple -
  • Power (Watts) 360W
  • Voltage - Supply 90 ~ 265VAC
  • Voltage Regulation - Line 80mV
  • Voltage - Output 160V
  • Current Regulation - Line 12mA
  • Voltage Regulation - Load 80mV
  • Accuracy - Voltmeter; Ammeter 0.1% ± 100mV; 0.1% ± 5mA
  • Current Regulation - Load 12mA
  • Size / Dimension 16.457" L x 2.795" W x 4.882" H (418.00mm x 71.00mm x 124.00mm)