SPRU1031S20
SPRU1031S20
Part Number: SPRU1031S20
Product Classification: Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer: Precision Electronics Corporation
Description: POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Power (Watts) 0.5W, 1/2W
  • Tolerance ±10%
  • Mounting Type Panel Mount
  • Temperature Coefficient -
  • Number of Turns 1.0
  • Resistive Material Carbon
  • Termination Style PC Pins
  • Adjustment Type Top Adjustment
  • Resistance (Ohms) 10k
  • Built in Switch None
  • Taper Linear
  • Number of Gangs 1
  • Rotation 295°
  • Actuator Type Slotted
  • Actuator Diameter 0.125" (3.18mm)
  • Bushing Thread 1/4-32
  • Size - Body Round - 0.510" Dia (12.95mm)
  • Actuator Length 0.625" (15.88mm)