SPRF1C16DC12K-2L
SPRF1C16DC12K-2L
Part Number: SPRF1C16DC12K-2L
Product Classification: Power Relays, Over 2 Amps
Manufacturer: Hasco Relays
Description: RELAY SPDT 16A 12V
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Termination Style PC Pin
  • Contact Form SPDT (1 Form C)
  • Operating Temperature -40°C ~ 70°C
  • Coil Voltage 12VDC
  • Coil Current 50 mA
  • Contact Material Silver Alloy
  • Coil Type Latching, Dual Coil
  • Must Release Voltage -
  • Must Operate Voltage 9 VDC
  • Switching Voltage 277VAC - Max
  • Coil Insulation Class F
  • Release Time 8 ms
  • Contact Rating (Current) 16 A