SPR2A8DC12K.
SPR2A8DC12K.
Part Number: SPR2A8DC12K.
Product Classification: Power Relays, Over 2 Amps
Manufacturer: Hasco Relays
Description: RELAY DPST 8A 12V
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Termination Style PC Pin
  • Coil Type Non Latching
  • Seal Rating Sealed - Fully
  • Release Time 5 ms
  • Coil Voltage 12VDC
  • Must Release Voltage 1.2 VDC
  • Operate Time 10 ms
  • Coil Current 33.3 mA
  • Must Operate Voltage 8.4 VDC
  • Contact Form DPST-NO (2 Form A)
  • Contact Rating (Current) 8 A
  • Contact Material Silver Alloy
  • Coil Insulation Class B
  • Switching Voltage 277VAC