SP3-200X100-G
SP3-200X100-G
Part Number: SP3-200X100-G
Product Classification: Prototype Boards Perforated
Manufacturer: BusBoard Prototype Systems
Description: 200X100MIL UNPLATED HOLE,SIZE3
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Plating Non-Plated Through Hole (NPTH)
  • Pitch 0.100" (2.54mm)
  • Edge Contacts -
  • Material FR4 Epoxy Glass
  • Board Thickness 0.063" (1.60mm)
  • Proto Board Type Breadboard, Surface Mount
  • Circuit Pattern Pad Per Hole (Rectangular)
  • Hole Diameter 0.031" (0.79mm)
  • Size / Dimension 6.30" L x 3.90" W (160.0mm x 99.1mm)