SP22G-10K
SP22G-10K
Part Number: SP22G-10K
Product Classification: Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer: ETI Systems
Description: POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Tolerance ±10%
  • Mounting Type Panel Mount
  • Number of Turns 1.0
  • Resistance (Ohms) 10k
  • Built in Switch None
  • Taper Linear
  • Number of Gangs 1
  • Adjustment Type User Defined
  • Actuator Type Round
  • Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
  • Bushing Thread 3/8-32
  • Power (Watts) 1W
  • Resistive Material Conductive Plastic
  • Actuator Length 0.875" (22.23mm)
  • Temperature Coefficient ±400ppm/°C
  • Rotation Continuous
  • Termination Style Solder Turret
  • Size - Body Round - 0.860" Dia (21.84mm)