SOD02902Y50L
SOD02902Y50L
Part Number: SOD02902Y50L
Product Classification: Speakers
Manufacturer: Seltech
Description: 34mm round speaker, 50 ohms
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Ratings -
  • Operating Temperature -
  • Ingress Protection -
  • Power - Max 500 mW
  • Type General Purpose
  • Port Location Top
  • Impedance 50 Ohms
  • Shape Round
  • Technology Magnetic
  • Power - Rated 300 mW
  • Material - Cone -
  • Material - Magnet Nd-Fe-B
  • Frequency - Self Resonant 450Hz
  • Termination Terminal Block
  • Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)
  • Efficiency - Type Sensitivity
  • Size / Dimension 1.339" Dia (34.00mm)
  • Distortion Rating -
  • Efficiency - dBA 72.00
  • Frequency Range 200 Hz ~ 17 kHz
  • Efficiency - Testing 100mW/1m