SMT-M-040CT
SMT-M-040CT
Part Number: SMT-M-040CT
Product Classification: LED Drivers
Manufacturer: Smarts Electronic & Technology
Description: CC AC/DC 3-65V PGM O/P 0.3-1.4A
  • Part Status Active
  • Efficiency 80%
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Isolation 3.75 kV
  • Weight -
  • Programmable Not Verified
  • Operating Temperature -30°C ~ 60°C
  • Features OCP, SCP
  • Power (Watts) 40 W
  • Termination Style Terminal Block
  • Type Constant Current
  • Topology AC DC Converter
  • Voltage - Input (Min) 100VAC
  • Dimming Triac
  • Ratings IP20
  • Voltage - Input (Max) 277VAC
  • Approval Agency cULus, FCC
  • Standard Number UL 8750
  • Voltage - Output 3 ~ 65V
  • Current - Output (Max) 300mA ~ 1.4A (1.4A Default)
  • Size / Dimension 6.20" L x 2.13" W x 0.79" H (157.4mm x 54.0mm x 20.0mm)