SMT-M-040CM
SMT-M-040CM
Part Number: SMT-M-040CM
Product Classification: LED Drivers
Manufacturer: Smarts Electronic & Technology
Description: CC AC/DC 3-65V 0.3-1.4A DALI
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Isolation 3.75 kV
  • Programmable Not Verified
  • Operating Temperature -40°C ~ 60°C
  • Features OCP, SCP
  • Efficiency 86%
  • Power (Watts) 40 W
  • Termination Style Terminal Block
  • Type Constant Current
  • Topology AC DC Converter
  • Voltage - Input (Min) 100VAC
  • Ratings IP20
  • Voltage - Input (Max) 277VAC
  • Dimming DALI
  • Voltage - Output 3 ~ 65V
  • Current - Output (Max) 300mA ~ 1.4A (Programmable)
  • Size / Dimension 6.75" L x 2.13" W x 0.79" H (171.5mm x 54.0mm x 20.0mm)