SMT-12060VT-ET
SMT-12060VT-ET
Part Number: SMT-12060VT-ET
Product Classification: LED Drivers
Manufacturer: Smarts Electronic & Technology
Description: CV AC/DC 12V 60W ELV/TRIAC DIM
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Approval Agency -
  • Ratings -
  • Weight -
  • Termination Style Wire Leads
  • Voltage - Output 12V
  • Features OCP, SCP
  • Current - Output (Max) 5A
  • Efficiency 88%
  • Power (Watts) 60 W
  • Topology AC DC Converter
  • Voltage - Input (Min) 100VAC
  • Type Constant Voltage
  • Dimming ELV, Triac
  • Voltage - Input (Max) 130VAC
  • Operating Temperature -40°C ~ 60°C (With Derating)
  • Standard Number UL 8750
  • Size / Dimension 3.31" L x 1.57" W x 0.98" H (84.1mm x 39.9mm x 24.9mm)