SMCJLCE12A
SMCJLCE12A
Part Number: SMCJLCE12A
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: EIC SEMICONDUCTOR INC.
Description: TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Applications General Purpose
  • Type Zener
  • Unidirectional Channels 1
  • Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
  • Power Line Protection No
  • Capacitance @ Frequency -
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V
  • Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V
  • Package / Case DO-214AB, SMC
  • Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
  • Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 75A