SMBJ43CA
SMBJ43CA
Part Number: SMBJ43CA
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: ANBON SEMICONDUCTOR (INT'L) LIMITED
Description: TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AA
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case DO-214AA, SMB
  • Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
  • Type Zener
  • Power Line Protection No
  • Capacitance @ Frequency -
  • Bidirectional Channels 1
  • Power - Peak Pulse 600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.6A
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V
  • Voltage - Breakdown (Min) 47.8V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V