SMBJ20CA
SMBJ20CA
Part Number: SMBJ20CA
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: ANBON SEMICONDUCTOR (INT'L) LIMITED
Description: TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AA
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case DO-214AA, SMB
  • Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
  • Type Zener
  • Power Line Protection No
  • Capacitance @ Frequency -
  • Bidirectional Channels 1
  • Power - Peak Pulse 600W
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V
  • Voltage - Breakdown (Min) 22.2V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.4V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.5A