SMB10J54AHE3-TP
SMB10J54AHE3-TP
Part Number: SMB10J54AHE3-TP
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: MCC (Micro Commercial Components)
Description: 1000W TVS,SMB
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Type Zener
  • Unidirectional Channels 1
  • Power Line Protection No
  • Capacitance @ Frequency -
  • Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V
  • Voltage - Breakdown (Min) 60V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.48A