SMB10J24CAHE3-TP
SMB10J24CAHE3-TP
Part Number: SMB10J24CAHE3-TP
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: MCC (Micro Commercial Components)
Description: 1000W TVS,SMB
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Capacitance @ Frequency -
  • Bidirectional Channels 1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V
  • Voltage - Breakdown (Min) 26.7V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V
  • Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.71A