SMAJ45CA
SMAJ45CA
Part Number: SMAJ45CA
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: EIC SEMICONDUCTOR INC.
Description: TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AC
Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Capacitance @ Frequency -
  • Bidirectional Channels 1
  • Package / Case DO-214AC, SMA
  • Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.5A
  • Power - Peak Pulse 400W
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45V
  • Voltage - Breakdown (Min) 50V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 72.7V