SMAJ170A
SMAJ170A
Part Number: SMAJ170A
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: Shenzhen Slkormicro Semicon Co., Ltd.
Description: 170V 189V 275V 1.5ASMA(DO-214AC)
Packaging: Cut Tape (CT)
  • Mounting Type Surface Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Type Zener
  • Unidirectional Channels 1
  • Power - Peak Pulse 400W
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V
  • Voltage - Breakdown (Min) 189V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.5A