SMAJ11CA
SMAJ11CA
Part Number: SMAJ11CA
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: Shenzhen Slkormicro Semicon Co., Ltd.
Description: 11V 12.2V 18.2V 22A 400WSMA(DO-2
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Type Zener
  • Power Line Protection No
  • Capacitance @ Frequency -
  • Bidirectional Channels 1
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 22A
  • Package / Case DO-214AC, SMA
  • Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V
  • Power - Peak Pulse 400W
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V
  • Voltage - Breakdown (Min) 12.2V