SM8S58CAHE3-TP
SM8S58CAHE3-TP
Part Number: SM8S58CAHE3-TP
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: MCC (Micro Commercial Components)
Description: 6600W TVS,DO-218AB
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Applications -
  • Grade Automotive
  • Qualification AEC-Q101
  • Type Zener
  • Power Line Protection No
  • Capacitance @ Frequency -
  • Bidirectional Channels 1
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V
  • Voltage - Breakdown (Min) 64.4V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 70A
  • Package / Case DO-218AB
  • Supplier Device Package DO-218AB
  • Power - Peak Pulse 6600W (6.6kW)