SM0125-064-ATH
SM0125-064-ATH
Part Number: SM0125-064-ATH
Manufacturer: LICAP Technologies, Inc.
Description: CAPACITOR 125F 0%/20% 64V CHAS
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Lead Spacing -
  • Package / Case Module
  • Operating Temperature -40°C ~ 65°C
  • Termination Screw Terminals
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 8mOhm
  • Tolerance 0%, +20%
  • Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 65°C
  • Height - Seated (Max) 7.126" (181.00mm)
  • Capacitance 125 F
  • Voltage - Rated 64 V
  • Size / Dimension 16.280" L x 10.866" W (413.50mm x 276.00mm)