SM0062-017-NB
SM0062-017-NB
Part Number: SM0062-017-NB
Manufacturer: LICAP Technologies, Inc.
Description: CAPACITOR 62F 0%/20% 17V CHAS
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Lead Spacing -
  • Package / Case Module
  • Operating Temperature -40°C ~ 65°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm
  • Termination Screw Terminals
  • Tolerance 0%, +20%
  • Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 65°C
  • Height - Seated (Max) 2.992" (76.00mm)
  • Capacitance 62 F
  • Voltage - Rated 17 V
  • Size / Dimension 9.449" L x 1.732" W (240.00mm x 44.00mm)