SM-RVT35HHBFWCA0
SM-RVT35HHBFWCA0
Part Number: SM-RVT35HHBFWCA0
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Riverdi
Description: EVE4 3.5", HB, IPS, BT817Q, CTP,
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Dot Size -
  • Display Mode Transmissive
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Backlight LED - White
  • Dot Pixels 320 x 240 (QVGA)
  • Background Color Black
  • Dot Pitch 0.22mm W x 0.22mm H
  • Touchscreen Capacitive
  • Diagonal Screen Size 3.5" (88.90mm)
  • Display Type TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
  • Viewing Area 70.68mm W x 53.16mm H