SLU16CH036-24-M16-1024
SLU16CH036-24-M16-1024
Part Number: SLU16CH036-24-M16-1024
Product Classification: Motors - AC, DC
Manufacturer: Lin Engineering
Description: SLOTLESS BLDC: 16MM/ENC
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Function Standard
  • Approval Agency -
  • Operating Temperature -40°C ~ 100°C
  • Weight -
  • Power - Rated -
  • Voltage - Rated 24VDC
  • Termination Style Wire Leads with Connector
  • Type DC Motor
  • Encoder Type -
  • Gear Reduction Ratio -
  • Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) -
  • Diameter - Shaft 0.079" (2.00mm)
  • Size / Dimension Round - 0.630" Dia (16.00mm)
  • Mounting Hole Spacing 0.394" (10.00mm)
  • Motor Type Brushless (BLDC)
  • Torque - Rated (oz-in / mNm) 1.062 / 7.5
  • RPM 12350 RPM
  • Length - Shaft and Bearing 0.240" (6.10mm)