SLU16CH036-24-G406-M16-1024
SLU16CH036-24-G406-M16-1024
Part Number: SLU16CH036-24-G406-M16-1024
Product Classification: Motors - AC, DC
Manufacturer: Lin Engineering
Description: SLOTLESS BLDC: 16MM/ENC/GRBX
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Approval Agency -
  • Weight -
  • Power - Rated -
  • Voltage - Rated 24VDC
  • Termination Style Wire Leads with Connector
  • Type DC Motor
  • Encoder Type -
  • Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) -
  • Size / Dimension Round - 0.630" Dia (16.00mm)
  • Function Gearmotor
  • Features Flatted Shaft
  • Length - Shaft and Bearing 0.453" (11.50mm)
  • Motor Type Brushless (BLDC)
  • Mounting Hole Spacing 0.512" (13.00mm)
  • Torque - Rated (oz-in / mNm) 92.06 / 650
  • Diameter - Shaft 0.110" (2.80mm)