SLN1.50NT100
SLN1.50NT100
Part Number: SLN1.50NT100
Manufacturer: Techflex
Description: SILICA SLEEVE - 1 1/2" - NATURAL
  • Shelf Life Start -
  • Length 100' (30.48m)
  • Environment Protection -
  • Wall Thickness 0.060" (1.52mm)
  • Abrasion Protection -
  • Diameter - Inside 1.000" (25.40mm)
  • Type Sleeving
  • Type Attributes Braided
  • Diameter - Outside 1.500" (38.10mm)
  • Material Silica
  • Operating Temperature 982°C