SLN0.25NT100
SLN0.25NT100
Part Number: SLN0.25NT100
Manufacturer: Techflex
Description: SILICA SLEEVE - 1/4" - NATURAL -
Packaging: Spool
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Material Flammability Rating -
  • Shelf Life -
  • Color Natural
  • Shelf Life Start -
  • Diameter - Inside 0.250" (6.35mm)
  • Length 100' (30.48m)
  • Heat Protection -
  • Liquid Protection -
  • Environment Protection -
  • Wall Thickness 0.060" (1.52mm)
  • Abrasion Protection -
  • Type Sleeving
  • Type Attributes Braided
  • Diameter - Outside 0.500" (12.70mm)
  • Material Silica
  • Operating Temperature 982°C