SLM5A28V4M9
SLM5A28V4M9
Part Number: SLM5A28V4M9
Product Classification: Pushbutton Switches
Manufacturer: Oslo Switch
Description: SWITCH PB DPST-NO/NC 10A 250VAC
  • Ingress Protection -
  • Voltage Rating - AC 125 V
  • Mechanical Life 100,000 Cycles
  • Voltage Rating - DC 14 V
  • Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Electrical Life 25,000 Cycles
  • Actuator Type Square, Button
  • Color - Actuator/Cap Green
  • Circuit DPST-NO/NC
  • Type Standard, Illuminated
  • Switch Function On-Mom, Off-Mom
  • Current Rating (Amps) 10A (AC/DC)
  • Illumination Type, Color Incandescent, Green
  • Illumination Voltage (Nominal) 28 VAC/DC
  • Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.94mm x 22.35mm