SLM2A12V1M9
SLM2A12V1M9
Part Number: SLM2A12V1M9
Product Classification: Pushbutton Switches
Manufacturer: Oslo Switch
Description: SWITCH PB SPST-NC 10A 250VAC
  • Ingress Protection -
  • Voltage Rating - AC 125 V
  • Mechanical Life 100,000 Cycles
  • Voltage Rating - DC 14 V
  • Color - Actuator/Cap Red
  • Circuit SPST-NC
  • Switch Function On-Mom
  • Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Type Standard, Illuminated
  • Current Rating (Amps) 10A (AC/DC)
  • Illumination Type, Color Incandescent, Red
  • Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC/DC
  • Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.94mm x 22.35mm