SLM1A125V1M9
SLM1A125V1M9
Part Number: SLM1A125V1M9
Product Classification: Pushbutton Switches
Manufacturer: Oslo Switch
Description: SWITCH PB SPST-NO 10A 250VAC
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Mounting Type Panel Mount, Snap-In
  • Operating Temperature -
  • Ingress Protection -
  • Voltage Rating - AC 125 V
  • Circuit SPST-NO
  • Switch Function Off-Mom
  • Mechanical Life 100,000 Cycles
  • Voltage Rating - DC 14 V
  • Color - Actuator/Cap Red
  • Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Electrical Life 25,000 Cycles
  • Actuator Type Square, Button
  • Illumination Type, Color Neon, Red
  • Illumination Voltage (Nominal) 125 VAC
  • Type Standard, Illuminated
  • Current Rating (Amps) 10A (AC/DC)
  • Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.94mm x 22.35mm