SLE48S1503N01
SLE48S1503N01
Part Number: SLE48S1503N01
Product Classification: AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Manufacturer: SL POWER / Advanced Energy
Description: AC DC ADAPTOR
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Weight -
  • No Load Power Consumption -
  • Region Utilized International
  • Input Type Cord (Sold Separately)
  • Voltage - Output 12V
  • Polarization Positive Center
  • Operating Temperature 0°C ~ 40°C
  • Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • Current - Output (Max) 4A
  • Applications ITE (Commercial), Medical
  • Power (Watts) 48 W
  • Cord Length 59" (1.50m)
  • Efficiency Level VI, CoC Tier 2
  • Standard Number 60601-1; 62368-1
  • Form Desktop (Class I), Desktop (Class II)
  • Input Connector IEC 320-C6, IEC 320-C14, IEC 320-C18
  • Approval Agency CB, CCC, CE, CSA, cULus, cURus, GS, KC, TUV, UL
  • Size / Dimension 4.80" L x 2.01" W x 1.24" H (122.0mm x 51.0mm x 31.5mm)