SL054R002
SL054R002
Part Number: SL054R002
Product Classification: Inrush Current Limiters (ICL)
Manufacturer: Vishay Ametherm
Description: ICL 4R 20% 2A 5.5MM
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Approval Agency -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Current - Steady State Max 2 A
  • R @ 25°C 4 Ohms
  • R @ Current 400 mOhms
  • Lead Spacing 0.236" (6.00mm)
  • Diameter 0.220" (5.60mm)