SKA470M160
SKA470M160
Part Number: SKA470M160
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: Mallory
Description: CAP ALUM 47UF 20% 160V AXIAL TH
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Height - Seated (Max) -
  • Tolerance ±20%
  • Ratings -
  • Capacitance 47 µF
  • Applications General Purpose
  • Polarization Polar
  • Surface Mount Land Size -
  • Lead Spacing -
  • Package / Case Axial, Can
  • Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current @ Low Frequency 180 mA @ 120 Hz
  • Voltage - Rated 160 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 5.65Ohm @ 120Hz
  • Size / Dimension 0.512" Dia x 1.181" L (13.00mm x 30.00mm)
  • Ripple Current @ High Frequency 225 mA @ 1 kHz