SK100M160ST
SK100M160ST
Part Number: SK100M160ST
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: Mallory
Description: CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL TH
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Ratings -
  • Capacitance 10 µF
  • Applications General Purpose
  • Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
  • Operating Temperature -25°C ~ 85°C
  • Polarization Polar
  • Surface Mount Land Size -
  • Package / Case Radial, Can
  • Ripple Current @ Low Frequency 65 mA @ 120 Hz
  • Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
  • Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
  • Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
  • Voltage - Rated 160 V
  • Ripple Current @ High Frequency 104 mA @ 10 kHz
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 19.9Ohm @ 120Hz