SIM08R68M10MAE
SIM08R68M10MAE
Part Number: SIM08R68M10MAE
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Meritek
Description: MOLDED IND 1008 0.68UH M SHLD AE
Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Shielding Shielded
  • Ratings AEC-Q200
  • Package / Case 1008 (2520 Metric)
  • Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
  • Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
  • Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • Current - Saturation (Isat) 5A
  • Current Rating (Amps) 4.9 A
  • DC Resistance (DCR) 27.6mOhm Max
  • Material - Core Metal
  • Features Molded Inductors, Molding Power Choke
  • Inductance 0.68 µH