SIM08R33M10AE
SIM08R33M10AE
Part Number: SIM08R33M10AE
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Meritek
Description: MOLDED IND 1008 0.33UH M SHLD
Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Tolerance ±20%
  • Frequency - Self Resonant -
  • Ratings -
  • Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
  • Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • Current Rating (Amps) 6.5 A
  • Current - Saturation (Isat) 7.5A
  • Material - Core Metal
  • DC Resistance (DCR) 13.2mOhm Max
  • Features Molded Inductors, Molding Power Choke
  • Inductance 0.33 µH