SIM084R7M12MAE
SIM084R7M12MAE
Part Number: SIM084R7M12MAE
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Meritek
Description: MOLDED IND 1008 4.7UH M SHLD AE
Packaging: Strip
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Shielding Shielded
  • Ratings AEC-Q200
  • Current Rating (Amps) 2 A
  • Package / Case 1008 (2520 Metric)
  • Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
  • Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
  • Inductance 4.7 µH
  • Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • DC Resistance (DCR) -
  • Material - Core Metal
  • Features Molded Inductors, Molding Power Choke
  • Current - Saturation (Isat) 2.81A