SIM084R7M12AE
SIM084R7M12AE
Part Number: SIM084R7M12AE
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Meritek
Description: MOLDED IND 1008 4.7UH M SHLD
Packaging: Strip
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Tolerance ±20%
  • Frequency - Self Resonant -
  • Ratings -
  • Shielding Shielded
  • Current Rating (Amps) 1.8 A
  • Package / Case 1008 (2520 Metric)
  • Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
  • Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
  • Inductance 4.7 µH
  • Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • Current - Saturation (Isat) 2.51A
  • Material - Core Metal
  • DC Resistance (DCR) 204mOhm Max