SIM06R47M10MAE
SIM06R47M10MAE
Part Number: SIM06R47M10MAE
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Meritek
Description: MOLDED IND 0806 0.47UH M SHLD AE
Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Shielding Shielded
  • Ratings AEC-Q200
  • Current Rating (Amps) 4.7 A
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • DC Resistance (DCR) 32mOhm Max
  • Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
  • Current - Saturation (Isat) 5.3A
  • Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
  • Package / Case 0806 (2016 Metric)
  • Supplier Device Package 0806 (2016 Metric)
  • Material - Core Metal
  • Inductance 0.47 µH