SIM061R5M10AE
SIM061R5M10AE
Part Number: SIM061R5M10AE
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Meritek
Description: MOLDED IND 0806 1.5UH M SHLD
Packaging: Tape & Reel (TR)
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Tolerance ±20%
  • Frequency - Self Resonant -
  • Ratings -
  • Shielding Shielded
  • Inductance 1.5 µH
  • Current - Saturation (Isat) 2.7A
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • Current Rating (Amps) 2.3 A
  • Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
  • DC Resistance (DCR) 96mOhm Max
  • Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)