SIM061R0M10MAE
SIM061R0M10MAE
Part Number: SIM061R0M10MAE
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Meritek
Description: MOLDED IND 0806 1.0UH M SHLD AEC
Packaging: Strip
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Type Molded
  • Q @ Freq -
  • Frequency - Self Resonant -
  • Shielding Shielded
  • Ratings AEC-Q200
  • Current Rating (Amps) 3.2 A
  • Inductance 1 µH
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • Current - Saturation (Isat) 3.8A
  • Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
  • DC Resistance (DCR) 59mOhm Max
  • Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)