SIL05-1A75-71M
SIL05-1A75-71M
Part Number: SIL05-1A75-71M
Product Classification: Reed Relays
Manufacturer: Standex-Meder Electronics
Description: GENERAL PURPOSE REED RELAY, FORM
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Contact Material -
  • Termination Style PC Pin
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C
  • Coil Type Non Latching
  • Coil Current 25 mA
  • Coil Voltage 5VDC
  • Must Operate Voltage 3.5 VDC
  • Contact Form SPST-NO (1 Form A)
  • Must Release Voltage 0.75 VDC
  • Contact Rating (Current) 500 mA
  • Seal Rating -
  • Coil Resistance 200 Ohms
  • Operate Time 0.5 ms
  • Switching Voltage 500VAC, 500VDC - Max