SHR-25-6V0B
SHR-25-6V0B
Part Number: SHR-25-6V0B
Product Classification: Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Manufacturer: Essentra Components
Description: SLIT WRAP 0.984" BLACK METER
Packaging: Continuous Spool
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Color Black
  • Operating Temperature -
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Shelf Life -
  • Shelf Life Start -
  • Width -
  • Abrasion Protection Abrasion Resistant
  • Liquid Protection -
  • Environment Protection -
  • Type Slit Wrap
  • Type Attributes Slit Harness
  • Heat Protection Flame Retardant
  • Material Polyamide (PA6), Nylon 6
  • Diameter - Outside, Non-Expanded -
  • Diameter - Inside, Non-Expanded 0.984" (25.00mm)
  • Diameter - Inside, Expanded 0.984" (25.00mm)
  • Wall Thickness 0.039" (0.99mm)