SH275-1/16
SH275-1/16
Part Number: SH275-1/16
Product Classification: Heat Shrink Tubing
Manufacturer: Daburn Electronics
Description: HEATSHRINK BLACK 1/16IN
Packaging: Continuous Spool
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Color Black
  • Storage/Refrigeration Temperature -
  • Shelf Life Start -
  • Shelf Life 60 Months
  • Type Tubing, Flexible
  • Shrinkage Ratio 2 to 1
  • Inner Diameter - Supplied 0.063" (1.60mm)
  • Inner Diameter - Recovered 0.031" (0.79mm)
  • Recovered Wall Thickness 0.017" (0.43mm)
  • Material Polyolefin (PO), Irradiated
  • Features Abrasion Resistant, Flame Retardant
  • Operating Temperature -55°C ~ 135°C
  • Shrink Temperature 90°C