SGC3S100NM
SGC3S100NM
Part Number: SGC3S100NM
Product Classification: Trimmers, Variable Capacitors
Manufacturer: EW Electronics
Description: CAP TRIMMER 3-10PF 100V SMD
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Voltage - Rated 100 V
  • Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
  • Dielectric Material Ceramic
  • Adjustment Type Top
  • Capacitance Range 3 ~ 10pF
  • Height - Seated (Max) 0.061" (1.54mm)
  • Q @ Freq 600 @ 1MHz