SET-12060A
SET-12060A
Part Number: SET-12060A
Product Classification: LED Drivers
Manufacturer: Smarts Electronic & Technology
Description: 12VDC 60W UL LISTED PHASE DIM
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Number of Outputs 1
  • Programmable Not Verified
  • Termination Style Wire Leads
  • Voltage - Output 12V
  • Operating Temperature -40°C ~ 60°C
  • Features OCP, SCP
  • Current - Output (Max) 5A
  • Efficiency 88%
  • Power (Watts) 60 W
  • Ratings IP67
  • Topology AC DC Converter
  • Voltage - Input (Min) 100VAC
  • Type Constant Voltage
  • Voltage - Input (Max) 130VAC
  • Voltage - Isolation 1.88 kV
  • Approval Agency cULus, FCC
  • Standard Number 8750
  • Dimming ELV, MLV, TRIAC
  • Size / Dimension 2.83" L x 1.53" W x 0.89" H (72.0mm x 39.0mm x 22.5mm)