SEM710PM2/DP/C/30/5
SEM710PM2/DP/C/30/5
Part Number: SEM710PM2/DP/C/30/5
Manufacturer: Status Instruments Ltd
Description: Pressure Transmitter
Packaging: Tape & Box (TB)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Supplier Device Package -
  • Operating Temperature -40°C ~ 110°C
  • Termination Style Screw Terminal
  • Package / Case Cylinder, Threaded
  • Port Style Threaded
  • Output Type Analog Current
  • Output 4 mA ~ 20 mA
  • Voltage - Supply 10V ~ 30V
  • Applications Industrial
  • Accuracy ±0.7%
  • Pressure Type Sealed Gauge
  • Port Size Male - 1/4" (6.35mm) BSP