SEK470M050ST
SEK470M050ST
Part Number: SEK470M050ST
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: Mallory
Description: CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Operating Temperature -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
  • Voltage - Rated 50 V
  • Ratings -
  • Capacitance 47 µF
  • Package / Case Radial, Can
  • Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
  • Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
  • Ripple Current @ Low Frequency 125 mA @ 120 Hz
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 3.39Ohm @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency 175 mA @ 10 kHz