SEK330M016ST
SEK330M016ST
Part Number: SEK330M016ST
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: Mallory
Description: CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL TH
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Voltage - Rated 16 V
  • Operating Temperature -55°C ~ 105°C
  • Ratings -
  • Capacitance 33 µF
  • Applications General Purpose
  • Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
  • Polarization Polar
  • Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
  • Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
  • Surface Mount Land Size -
  • Package / Case Radial, Can
  • Ripple Current @ Low Frequency 70 mA @ 120 Hz
  • Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ High Frequency 84 mA @ 10 kHz
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 7.24Ohm @ 120Hz